Jeszcze tylko ten las (1991)

Kulgawcowa, przed wojną praczka w domu doktorowej, zgadza się wyprowadzić za pieniądze Rutkę, córkę swej byłej chebodawczyni, z getta i umieścić u swoich kuzynów na wsi. Jej stosunek do Rutki nie jest jednoznaczny: czuje niechęć do Żydów, ale zarazem współczuje dziewczynce. Kulgawcowej z Rutką udaje się przedostać na stronę aryjską przez gmach sądów na Lesznie. Noc spędzają w domu Kulgawcowej, gdzie Rutka spotyka się z nieukrywaną niechęcią Jańci, córki starej Kulgawcowej. Nazajutrz praczka wywozi dziewczynkę na wieś.
Rozmowa w pociągu z pasażerami ujawnia posatwy Polaków wobec Żydów. Jeden z pasażerów okazuje się szmalcownikiem, który szantażem wymusza okup od Kulgawcowej. Z opresji ratuje ją inny pasażer. Dalej kobieta z dziewczynką wędruje pieszo. Są już blisko celu wyprawy (tytułowy "jeszcze tylko ten las"), kiedy napotykają na niemieckiego żołnierza.
Z aryjskich dokumentów Rutki wypada zabrane przez nią ukradkiem zdjęcie jej rodziców...




Inne tytuły: "Just Beyond This Forest"
Produkcja: 1991
Premiera: 4 październik 1992

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Kulgawcowa

Rutka

Jaśka, córka Kulgawcowej

doktorowa, matka Rutki

szmalcownik

Hans, żołnierz niemiecki

kobieta w pociągu

-

kobieta z dzieckiem

-

-

mężczyzna w pociągu

-

-

mężczyzna z pociągu ratujący Kulgawcową z rąk szmalcownika

sprzedawca pończoch przed dworcem

żołnierz niemiecki

-

-

żydowski chłopak; nie występuje w napisach

mężczyzna w pociągu; nie występuje w czołówce

granatowy policjant w budynku sądów na Lesznie; nie występuje w czołówce

i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170109

(POL) polski,


4 komentarze:

  1. Długo szukałem tego filmu. Dobrze pokazuje realia tamtych czasów - zarówno Sprawiedliwych, jak i szmalcowników (podobnie jak Pokłosie, które tak uparcie bojkotujecie). Jedynie koniec lekko rozczarowujący. Na podstawie zdjęcia matki Rutki Niemiec jest w stanie ocenić, że Rutka jest Żydówką, szczególnie, gdy Marzena Trybała nie ma typowo semickiej urody? A może się czepiam, bo wolałbym, żeby film miał szczęśliwe zakończenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obejrzane i zgadzam się. Koniec jest do d...y i też mi się nie spodobał. Nie chodzi mi o hollywoodzkie zakończenie z ich głupawym "i wszyscy żyli długo i szczęśliwie" no ale bez przesady. Ja też się zastanawiałem jak on mógł wiedzieć po tym zdjęciu że ona jest żydówką? A ciekawe do hitlera nigdy się nie czepiał za wygląd? Nigdy nie widział zdjęć "wodza" czy geobbelsa czy co? Przecież oba mogli grać Żydów w każdym filmie bez żadnego makijażu i co i nic?

      Usuń
    2. @Anonimowy 12 grudnia 2018 03:04
      Przecież w 1:15:50 filmu na zbliżeniu fotografii widać wyraźnie, że także widniejący na nim dziadek jest typowym Żydem z wyglądu i ubioru. Chociaż matka i ojciec wyglądają na niej jak normalni Polacy, to (niestety dla Rutki) dla Niemców, zgodnie z niemieckimi dogmatami rasowymi III Rzeszy skodyfikowanymi w 1935 roku w Norymberdze, Rutka była Żydówką, gdyż według nich każdy, kto posiadał 1/4 krwi żydowskiej lub więcej (a więc gdy choćby tylko jeden z dziadków lub babć było Żydami) był według nich Żydem. Nawet eśli matka Rutki była Polką (więc dla Żydów Rutka nie byłaby już Żydówką), to dla Niemców nie stanowiło to żadnej różnicy.
      Kluczową postacią na tej fotografii jest któryś z jej dziadków, a nie rodzice.

      PR / Adam

      Usuń
  2. Smutny film . . . bardzo dobry ale drugi raz na pewno nie chcę zobaczyć . . . Panu Filmożercy serdecznie dziękuję za rekomendację tego filmu i zepsucie wieczornego nastroju

    OdpowiedzUsuń