Historia niemoralna (1990)

Montażysta Jurek pracuje nad materiałami do filmu "Historia niemoralna", którego bohaterką jest aktorka Ewa. Z offu dobiega głos reżyserki Magdy. Przez cały czas trwania projekcji montażysta i reżyserka komentują poszczególne sceny i zmieniają pointy niektórych. Z tych rozmów możemy się zorientować, że film jest nieomal biograficzną opowieścią o prywatnym życiu aktorki grającej Ewę. Ewa wraca z zagranicy. Zdobyła właśnie jedną z ważnych nagród na festiwalu filmowym. Jest pijana i nieudolnie usiłuje przybierać pozy wielkiej gwiazd, co nie budzi aplauzu otoczenia. Na lotnisku czeka na Ewę sportowiec Marek. Odwozi bohaterkę do studia telewizyjnego na próbę "Antygeny", w której ma zagrać rolę tytułową. Proponowane wynagrodzenie uważa jednak za zbyt niskie i demonstracyjnie opuszcza studio. Spędzając wieczór z Markiem nie wie jeszcze, że właśnie dzisiaj zmarł jej ojciec, gdyż egoistyczny kochanek decyduje się powiedzieć o tym dopiero następnego dnia...


Produkcja: 1990
Premiera: 199

Reżyseria:


Obsada:
aktorka Ewa
reżyserka Magda; aktorki nie widzimy na ekranie, słyszymy jedynie jej głos
Piotr, organizator występów Ewy
Marek, kochanek Ewy
Marek, kochanek Ewy
montażysta Jurek
reżyser Grzegorz
Lusia, sąsiadka Ewy
 -
 -
brat Ewy
 -
 -
 -
celniczka na Okęciu
mężczyzna w lokalu
lekarz w szpitalu
redaktorka w tv na próbie "Antygony"
Kazio, mechanik samochodowy
lekarka ginekolog
kierownik lokalu, w którym występuje Ewa
żona ojca Ewy
Wilko, adwokat żony ojca Ewy
 -
 -
aktor na próbie "Antygony"
kierownik "Estrady"
 -
żona Marka
Andrzej, akompaniator Ewy
piosenkarka
mężczyzna na stracji benzynowej
 -
aktorka występująca z Ewą
Karol, aktor grający "Króla Ubu"
pan Rysio, kierownik produkcji filmu
 -
 -
tragarz na Okęciu; nie występuje w czołówce
Krzyś, syn żony ojca Ewy; nie występuje w czołówce
i inni.


Notatki:
Wkrótce po premierze "Historia niemoralna" wywołała falę dyskusji i polemik. Część krytyków ganiła reżyserkę za zbyt natrętny ich zdaniem autotematyzm. "Taki film można sobie nakręcić prywatnie na kasecie wideo i pokazywać w gronie znajomych" - pisano.
Film jest daleko bardziej bezkompromisowy niż - też przecież autotematyczne - "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy. Barbara Sass nie cofa się przed drastycznością, a o sprawach intymnych, by nie rzec wstydliwych, mówi głośno i bez ogródek. Bohaterka brawurowo grana przez Dorotę Stalińską jest kobietą egoistyczną, dążącą do dominacji nad otoczeniem, ambitną i agresywną, choć nie pozbawioną wrażliwości. Reżyserka nie poprzestaje jednak na analizie osobowości swojej bohaterki. Porusza także problem manipulacji jednej artystki przez drugą. To film niezwykle szczery, wręcz intymny, a pomysł wzięty został przez Barbarę Sass z własnych i Doroty Stalińskiej doświadczeń i zawiera pewne fakty z biografii obu kobiet.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.141003

(POL) polski,2 komentarze:

 1. Nie działa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za powiadomienie!
   [wątek zostanie usunięty gdy znajdziemy lub otrzymamy działający link wideo]

   Usuń