1968. Szczęśliwego Nowego Roku (1992)

Agnieszka Bergman wita Nowy Rok 1968 wraz z przyjaciółmi w górach. Wśród młodzieży jest Piotr - student UW. Agnieszkę odwiedza ojciec, sekretarz KC Jerzy Bergman. Z dyskusji z młodym ludźmi wynika, że są oni krytycznie nastawieni do istniejącej w kraju sytuacji. Jest marzec - miesiąc demonstracji i strajków na wyższych uczelniach. Agnieszka, zakochana w Piotrze, postanawia włączyć się w akcję i pomagać strajkującym. Zostaje zatrzymana przez tajniaków czuwających przed Politechniką. Ucieka im i chroni się na uczelni.
Zatrzymany jest również przyjaciel Piotra - Jacek. Zastraszony przez przesłuchujących sypie kolegów. Piotr musi się ukrywać. Wyjeżdża nad morze, a z nim Agnieszka. Zachowanie i postawa Agnieszki stają się pretekstem do usunięcia jej ojca z KC. W PZPR trwa walka o władzę, stronnictwo partyzantów usiłuje poddać manipulacji żywiołowe wystąpienia studenckie, rozpętuje antysemicką kampanię. Piotr, aresztowany i osadzony w więzieniu, zostaje zmuszony do emigracji. Agnieszka postanawia zerwać z rodzicami i wyjechać z Piotrem.Produkcja: 1992
Premiera: 12 luty 1993

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Jerzy Bergman
Henryk Kowalczyk
Agnieszka Bergman
Piotr
matka Piotra
Bolesław Szokalski
Jacek Trawiński
Alicja Bergman
szef Komisji Wojskowej
Rafał
Jarek
generał Łabuz
pułkownik Świątek
sekretarka Bergmana
Władysław Gomułka
major
Rubieszewski
Marek Włodarczak
Celina
tajniak
Owsiany
Świergot
towarzysz
malarka
student ASP
milicjant
milicjant
tajniak
lekarz wojskowy
sąsiadka
sąsiad
prorektor
urzędniczka na poczcie
tajniak
tajniak
rybak
i inni.Notatki:
Film w koprodukcji polsko-belgijsko-angielskiej.
Jeden z pierwszych filmów o marcu 1968 roku, a zarazem próba kina politycznego w wykonaniu Jacka Bromskiego, znanego głównie z lżejszego repertuaru.
W filmie wykorzystano fragmenty P. K. F. oraz filmowe materiały archiwalne MSW.
Wcześniejsze, jak i dalsze losy niektórych bohaterów pokazane są w fabularnym filmie pełnometrażowym „Kuchnia polska” (1991) oraz serialu telewizyjnym „Kuchnia polska” (1993).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.140618

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz