Magneto (1993)

Do rodzinnego miasteczka Gołubin przyjeżdża po latach Lena, mieszkająca obecnie we Francji. Wiele razy próbowała wrócić do przeszłości, poznać prawdę o ojcu, jednak sama nigdy nie zdobyła się na odwagę. Teraz towarzyszy jej francuska dziennikarka. Ci, którzy znali ojca Leny osobiście lub zasłyszeli krążące o nim legendy, wspominają jego dzieje. Józef Magneto został pochowany na miejscowym cmentarzu. Jego skromny grób zdobi jedynie drewniana tabliczka z napisem "Józef Magneto, który przyciągał metale". Był sierotą. Ojciec zginął na wojnie, pozostały po nim jedynie medale, matka zmarła na suchoty.
Magnetyczne zdolności chłopiec przejawiał już od dzieciństwa. Przez to zupełnie niezasłużenie ściągnął na siebie gniew księdza, który sprawił mu tęgą chłostę. Potem jeszcze nieraz nadprzyrodzone zdolności przysporzyły mu kłopotów, a nawet doprowadziły do życiowych dramatów. Józef Magneto wyrósł na przystojnego młodzieńca, chciał zacząć życie od nowa. W pewien dzień targowy zjawił się na rynku miasteczka, gdzie tłumnie gromadzili się ludzie. Jedną z głównych atrakcji były występy artystów. Dyrektor cyrku, przypadkowo dowiedziawszy się o umiejętnościach Magneto, zwerbował go do trupy. Od tej pory Józef wędruje wraz z cyrkowcami od miasteczka do miasteczka. O jego sławę i urodę jest zazdrosny nożownik Kosa, zwłaszcza że rywal skradł serce jego ukochanej Wody. Pewnego dnia Kosa uprowadza dziewczynę, o której Magneto już nigdy nie będzie mógł zapomnieć. Nie zapomni o niej nawet wówczas, gdy się ożeni i będzie miał córkę...Produkcja: 1993
Premiera TV: 4 sierpień 1998

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Józef Magneto
Zanik
Lena, sekretarzowa
dziennikarka
Linka, Woda; w czołówce nazwisko: Dębicka
Manieczek
młody Magneto
dyrektor
Magneto jako dziecko
Kosa
Bronisław
sekretarz powiatowy
jubiler
Władeczek
pułkownik
Marcysia
Stary
Marusik
Edzik
Znachorka
Siłacz
ksiądz
Zbynek
i inni.

Dubbing:
nie występuje w czołówce
więzień; nie występuje w czołówce


Notatki:
Film, zrealizowany w koprodukcji polsko-francuskiej, miał być jednym z odcinków sześcioczęściowego cyklu "Autrement". Na skutek kłopotów finansowych przedsięwzięcie upadło. Ostatecznie powstał jedynie "Magneto".


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.140424

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz